TR EN

Altınyağ'dan 16 milyon dolarlık anlaşma

Altınyağ, tarımsal emtia devi Sodrugestvo’nun Türkiye iştiraki ile 16 milyon dolar tutarında 2 yıllık fason Yağlı Tohum İşleme Sözleşmesi imzaladı.

İzmir'in köklü sanayi kuruluşlarından olan, 1962 yılından bugüne bitkisel yağ ve yem sektöründe kesintisiz faaliyet gösteren “Altınyağ Madencilik ve Enerji Yatırımları San. Tic. A.Ş.”, Avrupa'nın en büyük yağlı tohum kırımı ve tarımsal emtia ticaret şirketi Lüksemburg merkezli Sodrugestvo Group S.A' nın Türkiye iştiraki “Sodrugestvo Turkey Tarım Taşımacılık İthalat İhracat Ticaret A.Ş" ile 2 yıl süreli 16 milyon ABD doları tutarında (1 milyon ABD Doları artı opsiyonlu) Yağlı Tohum Fason İşleme Sözleşmesi imzaladı.
Anlaşma çerçevesinde Sodrugestvo’nun temin edeceği yağlı tohumlar Altınyağ’ın ileri teknolojiye ve gelişmiş laboratuvara sahip tesislerinde işlenecek.

Düzenlenen imza töreni sonrası bir açıklama yapan Altınyağ Madencilik ve Enerji Yatırımları San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Mehmet Dikkaya, Altınyağ’ın geçtiğimiz 4 yılda yenileme çalışmalarına 20 milyon ABD Doları kaynak ayırdığını ve eski tesisin tümüyle yenilendiğini söyledi. Yapılan yenilemelere ek olarak 400 ton/gün kapasiteli yeni bir yağlı tohum işleme/ham yağ ve küspe üretim tesisi oluşturulduğunu, vurgulayan Dr. Dikkaya,“Yaptığımız yatırım ile, bir yandan üretim teknolojimizi ve fabrika donanımımızı yenileyip geliştirirken, aynı zamanda üretim ve depolama kapasitemizi de arttırdık” dedi.
Altınyağ’ın kendi alanında Türkiye’nin en büyük tesislerinden birisine sahip olduğunu ve dünya devleri ile çalışarak ülkeye döviz girdisi sağladığını vurgulayan Dr. Dikkaya şöyle devam etti:

“Altınyağ, 59 bin ton toplam depolama alanı, 2 ayrı hat üzerinde aynı anda 2 ayrı yağlı tohum işleme imkanı veren günlük toplam 800 tona ulaşabilen kırma kapasitesi ve yüksek kaliteli üretimi ile bölgesel bir oyuncudur. Altınyağ kalitesi bir kriter olarak kabul edilmektedir. Dünya Devi Sodrugestvo’nun Altınyağ ile 2 yıl süreli anlaşma yapması, kapasite kullanımı ve verimliliği sürekli artış gösteren şirketimizin üretim kalitesinin teyididir. 2015 yılından beri çalıştığımız Sodrugestvo ile birlikte ülkemiz ekonomisine sağladığımız katkılar nedeniyle mutluluk duyuyoruz, yeni ortak projelerimiz sayesinde bu katkılarımızı çok daha fazla arttırabileceğimize inanıyoruz .”

Türkiye’deki konumumuzu güçlendiriyoruz

Sodrugestvo Turkey Tarım Taşımacılık İthalat İhracat Ticaret A.Ş Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi Ersin Esen ise, yapılan anlaşma ile ‘Sodrugestvo Turkey’in Altınyağ ile devam eden çalışmasını 2 yıl daha uzatarak Türkiye’ de ki konumunu güçlendirmeye yönelik önemli bir atılım yaptığını söyledi.
Esen, Altınyağ ile olan çalışma ve güvene dayalı iş ilişkisinin, kurulduğu günden itibaren yem hammaddesi ve yağ alanlarında pazar payını arttıran Sodrugestvo Turkey’in, Türkiye piyasasındaki konumumunu güçlendirmesinin ana etmenlerden birisi olduğunu vurgulayarak, “Tarladan son kullanıcıya kadar, tedarik zincirinin her halkasında var olma stratejimiz, Altınyağ ile imzaladığımız kırma anlaşmasının 2 yıl daha uzatılmasıyla daha da önem kazanmış olmaktadır” dedi.
Altınyağ ile 2015 yılından beri yakın ticari faaliyetlerin sürdürüldüğünü, yapılan yeni anlaşma ile farklı ürün geliştirme, yatırım ve müşteri memnuniyeti imkanlarının sağlanacağını vurgulayan Esen şöyle devam etti:

“Global piyasalarda ki en önemli ve hızlı büyüyen pazarlardan biri olan Türkiye’de, Altınyağ gibi güçlü ve istikrarlı bir ortak ile imzalanan yeni anlaşma ile konumumuzu güçlendiriyoruz, bu nedenle mutluyuz. Önümüzdeki günlerde çok daha farklı projelerle Türkiye’ye verdiğimiz önemi piyasalara kanıtlayacağız”
Sodrugestvo Turkey’in, 2 yıldan daha kısa bir sürede ana faaliyet alanındaki ürünlerin tedarikinde pazar payı açısından ilk üçe girdiğini belirten Esen, “Müşteri memnuniyeti ile ürün kalitesine verdiğimiz önem ve sürdürülebilir farklı projeler üreterek tarladan son kullanıcıya ilerleyen süreç yönetimimizden aldığımız güç ile bir numara olmak için yoğun gayret göstermeye devam edeceğiz” dedi. Ersin Esen ayrıca, ilerleyen günlerde Türkiye’nin farklı bölgelerinde yatırım projeleri planladıklarını da belirtti.

Haberin linki için tıklayınız